سهم ۵۰ درصدی امتحانات نهایی پایه دوازدهم در کنکور ۱۴۰۳

0 109

سهم ۵۰ درصدی امتحانات نهایی پایه دوازدهم در کنکور ۱۴۰۳

سهم ۵۰ درصدی امتحانات نهایی پایه دوازدهم در کنکور ۱۴۰۳

وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد قطعی در گروه انسانی، ریاضی و تجربی است.

در کنکور سال 1403، تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها که شامل نتایج آزمون‌های نهایی دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم در نظام آموزشی 6.3.3 و دیپلم و پیش‌دانشگاهی در نظام آموزشی سالی واحدی است قطعی بوده و  سهم نمره کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) به میزان 50 درصد قطعی و در گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی 28 درصد قطعی است.

برای اعلام قبولی، رتبه‌بندی داوطلبان براساس نمره کل حاصل از ترکیب نمره کل آزمون اختصاصی (سراسری) و نمره کل سابقه تحصیلی انجام می‌شود.

البته از سال تحصیلی جدید (1403-1402) دانش‌آموزان علاوه بر پایه دوازدهم در پایه‌های دهم و یازدهم نیز امتحان نهایی دارند که نتایج امتحانات نهایی پایه‌های دهم و یازدهم برای پذیرش دانشگاه‌ها در سال‌های بعد از سال تحصیلی 1404-1403 لحاظ می‌شود و در کنکور 1404 سهم سوابق تحصیلی به 60 درصد از دروس پایه یازدهم و دوازدهم می‌رسد.

کنکور , سازمان سنجش و آموزش کشور , دانش‌آموزان ,

با ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1401 شاهد بودیم که در نخستین مرحله یعنی از سال 1402 کنکور به شیوه‌ای جدید برگزار شد یعنی دو نوبت در سال همراه با تأثیر قطعی سوابق تحصیلی پایه دوازدهم (40 درصد) در پذیرش دانشگاه‌ها و حذف دروس عمومی از کنکور و انتقال آن به سوابق تحصیلی دانش‌آموزان.

اگر چه مجلس شورای اسلامی، شهریور امسال در مصوبه‌ای به دنبال توقف اجرای مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی تا سال 1406 آن هم با هدف فراهم شدن کامل زیر ساخت‌ها توسط آموزش و پرورش بود اما با رد مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان، کنکور همچنان مطابق مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد.

عناوین و ضرایب هریک از دروس و سهم آن‌ها در نمره کل نهایی در نظام‌های آموزشی 6.3.3 و دیپلم و پیش‌دانشگاهی در نظام آموزشی سالی واحدی را از اینجا مشاهده کنید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.