جزئیات وام های دانشجویان علوم پزشکی سال 1402-1403

0 103

جزئیات وام های دانشجویان علوم پزشکی سال 1402-1403

جزئیات وام های دانشجویان علوم پزشکی سال 1402-1403

جزئیات وام های دانشجویان علوم پزشکی برای سال تحصیلی جدید ۱۴۰۳-۱۴۰۲ اعلام شد. برای سال تحصیلی جدید چند مدل وام و تسهیلات به دانشجویان داده می شود.

تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ اعلام شد. تسهیلات شامل وام‌های تحصیلی، ضروری (عادی، دوبرابر، حج و عتبات و …)، تولد فرزند، ازدواج، ودیعه مسکن است.

خلاصه تسهیلات دانشجویان علوم پزشکی

نوع وام مبالغ
وام تحصیلی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال (دانشجویان مجرد)
۱۰ میلیون ریال (دانشجویان متأهل)
وام ضروری ۲۵ میلیون ریال (دانشجویان کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و پیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای)
۴۰ میلیون ریال (دانشجویان دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph.D) و تخصص (دستیاران))
وام ضروری حج و عتبات

۵۰ میلیون ریال وام ضروری حج و عتبات (زمینی)

۱۰۰ میلیون ریال وام ضروری حج و عتبات (هوایی)
۴۰ میلیون ریال وام اربعین
تسهیلات ازدواج

هر دانشجو ۲۵۰ میلیون ریال

تسهیلات تولد فرزند هر فرزند ۶۰ میلیون ریال
ودیعه مسکن

دانشگاه شهرهای با جمعیت بالای ۵۰۰ هزار نفر: حداکثر ۷۰۰ میلیون ریال

دانشگاه شهرهای با جمعیت پایین‌تر از ۵۰۰ هزار نفر) حداکثر ۶۰۰ میلیون ریال

شرایط عمومی وام‌گیرندگان

۱. دارابودن صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی

۲. دارابودن اولویت نیاز مالی

۳. سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر

انواع تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲

۱. وام تحصیلی

۲. وام مسکن

۳. وام تحصیلی و ضروری دانشجویان ممتاز و نمونه

۴. وام ضروری

۵. وام حج و عتبات عالیات

۶. وام دانشجویان ممتاز و نمونه

۷. وام ازدواج

۸. وام تولد فرزند

۹. وام المپیاد قرآنی، فرهنگی و ورزشی، جامع علوم پایه و کارورزی، حادثه دیده و مبتلا به بیماری خاص

۱۰. ودیعه مسکن، ودیعه مسکن نخبگان

۱۱. وام بیمه تامین اجتماعی (سوابق کاری و درمانی)

۱۲. وام بیمه درمانی تکمیلی

۱۳. وام شهریه(دانشجویان شهریه پرداز)

تذکر: همه تسهیلات اعطایی به استثناء ودیعه مسکن نخبگان / وام بیمه تأمین اجتماعی شامل ۴ درصد کارمزد می شوند.

وام تحصیلی

دانشجویان مجرد،  ماهیانه مبلغ ۵.۵۰۰.۰۰۰ ریال

دانشجویان متأهل، ماهیانه مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

تسهیلات اولاد ماهیانه به ازای هر فرزند ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال

وام تحصیلی برای دانشجویان ممتاز و نمونه حداکثر تا ۳ برابر سرانه مصوب است.

وام ضروری ، عتبات ، تولد فرزند، ازدواج

دانشجویانی که با مشکل مالی روبرو می‌شوند پس از یکسال از شروع تحصیل و یک نوبت به شرح ذیل وام ضروری پرداخت می‌شود:

– مقاطع تخصصی (دکتری تخصصی(Ph.D) ، دکتری پژوهشی و تخصص(دستیاران) مبلغ ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

– سایر مقاطع تحصیلی  (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای) مبلغ ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال

 وام‌ضروری برای دانشجویان ممتاز و نمونه حداکثر تا سه‌برابر سرانه ‌مصوب است.

وام ضروری حج و عتبات عالیات حداکثر به میزان ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال پرداخت می شود.

در صورت تولد فرزند دانشجویان که در زمان تحصیل روی داده است، به مبلغ ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال «تسهیلات تولد فرزند» اعطاء می شود. (در صورتی که زوجین دانشجو باشند این تسهیلات به هر دو نفر آنها تعلق خواهد گرفت.)

وام ازدواج صرفا به دانشجویان دوره روزانه غیر شهریه پرداز که در حال تحصیل، عقد رسمی کرده اند، برای یک نوبت و حداکثر تا یکسال بعد از تاریخ عقد رسمی با ارائه عقد نامه دائم محضری و سرانه ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تعلق می گیرد. (صورتیکه زوجین دانشجو و مشمول دریافت تسهیلات مذکور هستند، با رعایت سایر شرایط به هر دو نفر تسهیلات ازدواج تعلق می گیرد.)

ودیعه‌مسکن

دانشجویان متأهل که در محل سکونت خانواده نبوده و یا در خوابگاه‌های دانشجویی سکونت نداشته‌ باشند و اجاره‌نامه با کد رهگیری ارائه کنند، ودیعه مسکن به شرح ذیل پرداخت می شود: 

ودیعه مسکن برای دانشجویان در گروه یک (دانشگاه شهرهای با جمعیت بالای ۵۰۰ هزار نفر) حداکثر ۷۰۰ میلیون ریال (۷۰ میلیون تومان)

ودیعه مسکن برای دانشجویان در گروه دو (دانشگاه شهرهای با جمعیت پایین‌تر از ۵۰۰ هزار نفر) حداکثر ۶۰۰ میلیون ریال (۶۰ میلیون تومان)

گروه یک شامل انستیتو پاستور ایران، دانشگاه علوم توانبخشی، دانشگاه تربیت مدرس، سازمان انتقال خون، دانشگاه شاهد، هلال احمر ایران، پژوهشگاه رویان، مرکز قلب و عروق شهیدرجایی، دانشگاه‌های علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، شهیدبهشتی، ایران، ارتش، البرز، اردبیل، اراک، ارومیه، اهواز، بندرعباس، تبریز، شیراز، زاهدان، کرمان، مشهد، قم، کرمانشاه، قزوین، گیلان، همدان، یزد و اصفهان است.

گروه دو شامل: دانشگاه‌های علوم پزشکی بابل، لرستان، کردستان، زنجان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خوی، دزفول، شهرکرد، کاشان، سبزوار، رفسنجان، جیرفت، آبادان، سیرجان، تربت جام، بیرجند، زابل، ساوه، بوشهر، مراغه، ایرانشهر، نیشابور، ایلام، تربت حیدریه، جهرم، فسا، بم، سمنان، بهبهان، شوشتر، شاهرود، یاسوج، سراب، اسفراین، خمین، اسداباد، لارستان، خلخال، گناباد، گراش است.

ودیعه مسکن نخبگان

به منظور  حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر، حائزین مشمول جوایز علمی و تحصیلی بنیاد نخبگان با همکاری صندوق اقدام به اعطای ودیعه مسکن به صورت قرض الحسنه می کند. این وام به نخبگان دارای معرفی نامه از بنیاد که ساکن خوابگاه نباشند و به شرط اجاره مسکن پرداخت می شود.

بیمه تأمین اجتماعی و درمانی تکمیلی

تسهیلات فوق به منظور پوشش بیمه سوابق کاری ، درمانی و بیمه درمانی تکمیلی در طول تحصیل صرفاً به دانشجویان مقاطع دکترای تخصصی، دستیاری و فوق تخصص دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور اعطا می شود.

شهریه

دانشجویان که در آزمون سراسری سازمان سنجش و آزمون‌های رشته محل‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در همه مقاطع پذیرفته‌ شده یا می‌شوند و برای تحصیل موظف به پرداخت شهریه هستند (از سایر تسهیلات صندوق رفاه بهره مند نمی شوند و در صورت استفاده از خوابگاه با احتساب قیمت تمام شده باید نقداً پرداخت کنند.)

صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت همچنین اعلام کرده است که دانشجویان جدیدالورود باید فرم تعهد محضری جدید که در زیر نمونه ای از آن آمده است را تکمیل کنند.

فرم تعهد محضری جدید: (اخذ ۱۰ درصد بدهی قبل از فراغت از تحصیل)

دانشجویان جدیدالورود از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به بعد جهت استفاده از خوابگاه و سایر تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان می توانند با سپردن تعهد محضری جدید از تسهیلات بهره مند گردند و هیچ گونه عذری در این خصوص از طرف صندوق رفاه پذیرفته نخواهد بود.

لازم به توضیح است دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۱۴۰۲ به قبل که تاکنون از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بهره مند نشده اند نیز باید همانند دانشجویان جدیدالورود، سند تعهد محضری جدید را تنظیم و به اداره رفاه ارائه دهند.

قابل توجه دانشجویان فارغ التحصیل

برای اطلاع از وضعیت بدهی مقطع قبل به سایت https://students.srd.ir مراجعه کنند.

جهت ادامه تحصیل در مقطع جدید اخذ مجوز از صندوق الزامی است.

دانشجویان مقاطع ناپیوسته درصورت بازپرداخت منظم اقساط می توانند با تنظیم سند محضری بدهی های مقاطع قبل خویش را به بعد از اتمام تحصیل در مقطع جدید موکول کنند.

کلیه بدهی دانش آموختگان بدهی دانشجویانی که از تسهیلات وام شهریه استفاده کرده اند و پذیرفته شدگان مقاطع دکتری تخصصی و دستیاری موکول نمی شود و درحین تحصیل می بایست اقساط مقطع قبل خود را بازپرداخت کنند.

جهت اخذ هر گونه گواهی، تاییدیه های موقت تحصیلی یا اصل مدرک تحصیلی، ریز نمرات، تأییدیه تحصیلی، پروانه دائم، شماره نظام پزشکی، تأسیس مطب و… اخذ مجوز مقاطع قبل از صندوق الزامی است.

تذکر: دانش آموختگانی که متقاضی دریافت اصل دانشنامه و ریز نمرات هستند، ملزم به بازپرداخت کامل و یکجای کل بدهی های خویش به صندوق هستند.

دانشجویان انصرافی، تارک تحصیل و اخراجی ملزم  به بازپرداخت کامل و یکجای بدهی های خویش به صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت هستند.

آن دسته از دانش‌آموختگانی که بلافاصله بعد از اتمام مقطع قبلی و یا بلافاصله بعد از اتمام خدمت وظیفــه و یا درحین بازپرداخت منظم بدهی‌های خویش طبق اوراق بازپرداخت، در مقطع جدید پذیرفته می‌شوند، می‌توانند با سپــردن سند تعهد محضری در مقطع جدید، حسب تشخیص صندوق، بدهی‌های خویش را به بعد از اتمام تحصیل در مقطع جدید موکول کنند.

تبصره ۱: پذیرفته شدگان مقاطع ناپیوسته که از تسهیلات وام شهریه استفاده کرده اند مشمول ماده فوق نمی‌شوند.

تبصره ۲: کلیه بدهی دانش آموختگان مقاطع دستیاری (تخصصی) و دکترای تخصصی (Ph.D) به استثناء (وام شهریه و ودیعه مسکن)، با پذیرفته شدگان در مقطع جدید به بعد از اتمام تحصیل موکول خواهد شد.

تبصره ۳: کلیه پذیرفته شدگان که از تسهیلات وام شهریه استفاده کرده اند باید بدهی خود را پس از فراغت از تحصیل مطابق با فرم میزان بدهی بازپرداخت کنند.

تبصره ۴: دانشجویانی که با استفاده از بورس تحصیلی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور در مقاطع بالاتر را داشته باشند، می بایست با صندوق رفاه دانشجویان تسویه و کل بدهی خویش را پرداخت کنند.

تمامی دانش‌آموختگان بدهکار، ملزم به پرداخت ۱۰ درصد از تسهیلات دریافتی در زمان فراغت از تحصیل هستند و مابقی بدهی خود را باید حداکثر ۶ ماه بعد از فراغت از تحصیل، طبق اوراق بازپرداخت و در سررسید تعیین شده پرداخت کنند. چنانچه دانش آموخته قبل از مهلت مذکور درخواست مجوز کند، بازپرداخت اقساط از تاریخ صدور مجوز شروع خواهد شد.

تذکر مهم: کلیه بهره مندان از مزایای صندوق چنانچه اقساط بدهی خویش را با تأخیر واریز کنند، مشمول خسارت ضرر و زیان می‌شوند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.