اهمیت دوران بعد از عید

0 43

اهمیت دوران بعد از عید

 

خیلی از داوطلبان کنکور، بخصوص کسانی که به تازگی تصمیم به مطالعه جدی گرفته‌اند، فکر می‌کنند که اگر این روزها کمتر بخوابند، تمام مشکلاتشان حل می‌شود و وقت پیدا می‌کنند تا به همه کارهایشان برسند. در صورتی که مشکل شما، اصلاً خواب نیست؛ بلکه شما باید از زمان‌های بیداری خود خوب استفاده کنید. از شما می‌خواهم که حتماً روزی 8 ساعت بخوابید و حتماً این خواب، خواب شبانه باشد؛ یعنی ساعت 10 تا 12 شب بخوابید و بین ساعت 6 تا 8 صبح بیدار شوید. پدر و مادرهای عزیز هم دقت کنند که کم کردن خواب دانش‌آموز کنکوری، جز بالا بردن استرس و به هم ریختن تمرکز وی، کمکی به فرزندانشان نخواهد کرد و الان باید شب‌ها خوب بخوابد تا مغزش با کارآیی بیشتری کار کند.

 

بحث و مقایسه نکنید

همه داوطلبان، بخصوص داوطلبانی که به تازگی شروع به مطالعه می‌کنند، باید حتماً از بحث درباره کنکور و مقایسه خود با دیگران بپرهیزند. این روزها با دوستان خود درباره اینکه چه درس‌هایی را خوانده‌اند، چند بار درس‌هایشان را دوره کرده‌اند، درصدهایشان در هر درس چند است و … بحث نکرده و خودتان را به هیچ وجه با آنها مقایسه هم نکنید. شما باید کار خودتان را انجام دهید و با دیگران کاری نداشته باشید؛ زیرا این کار، جز ایجاد استرس و درگیری فکر و ذهن شما عزیزان سودی نخواهد داشت. اگر، فردی از دوستان شما یا خانواده، هم خواستند چنین کاری را انجام دهند، ممانعت کنید. مطمین باشید تنها جایی که مقایسه، تکلیف شما را مشخص خواهد کرد، جلسه کنکور است و باقی مقایسه‌ها سودی ندارد.

 

زمان تمام کردن درس ها مهم نیست؛ چگونگی تمام کردن آنها مهم است

بیشتر داوطلبان فکر می‌کنند که زمان خاصی برای تمام کردن درس‌ها وجود دارد؛ در حالی که باید بدانید که زمان تمام کردن درس‌ها مهم نیست، بلکه چگونه تمام کردن درس‌ها مهم است. در این بحث، قبل از هر چیزی خود داوطلب و شرایط او مهم است. توضیح اینکه هر داوطلب، بسته به میزان و حجم دروسی که مطالعه کرده است، باید زمانی را برای مرور جمع بندی و نیز تست زنی در نظر بگیرد؛ مثلاً اگر داوطلبی موفق شده که بیشتر دروس خود را به پایان برساند، دو ماه برای مرور و جمع بندی نیاز دارد، و داوطلبی که بعد از عید، تازه شروع به مطالعه می‌کند و موفق می‌شود از هر درس، چند مبحث را مطالعه کند، می‌تواند در حدود دو هفته، مرور و جمع‌بندی را تمام کند؛ پس این شما داوطلب عزیز هستید که می‌توانید با توجه به شرایط خود در همه دروسی که خوانده‌اید، زمان تمام کردن مطالعه اولیه و مرور درس‌ها را مشخص کنید؛ در ضمن، در کنکور مهم نیست که درس‌ها را چه وقت تمام کرده‌اید؛ مهم این است که آنچه را که خوانده‌اید، بتوانید روی کاغذ پیاده کنید و مشخص کنید که مطالب را بخوبی یاد گرفته‌اید یا نه.

 

خود را باور داشته باشید

تلاش در مطالعه، بسیار خوب و یکی از عوامل اصلی موفقیت است؛ اما اگر خودتان و موفقیتتان را باور نداشته باشید، نمی‌توانید به آنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید؛ پس به نقاط قوت خود فکر کنید و باورهای محدود کننده را از خود دور کنید. اینکه در یک مدرسه معمولی درس می‌خوانید، نمی‌توانید در کلاس کنکور شرکت کنید، دیر شروع به مطالعه کرده‌اید، دوستان شما بیشتر درس خوانده‌اند و … را از خود دور کنید و به این فکر کنید که انسان، یعنی شگفتی، و به عنوان یک انسان می‌توانید شگفتی‌آفرین باشید، و موفقیت در کنکور، یکی از این توانایی‌های شماست. محکم و مطمین قدم بردارید. شما اولین نفر نیستید و هر سال تعدادی از بچه‌های مدارس دولتی شگفتی خلق می‌کنند و صاحب رتبه‌های تک رقمی می‌شوند.

 

تست زدن را دریابید

هر چه قدر هم که شما داوطلب مستعد و کوشایی باشید، اما استانداردهای مطالعه را مورد توجه قرار ندهید، نمی‌توانید آن طور که باید و شاید، از تلاش خود نتیجه خوبی بگیرید. یکی از استانداردهای مطالعه برای کنکور، این است که بعد از هر مطالعه، تست بزنید. در پایان هفته هم دوباره تست بزنید و بعد از دوران مرور هم، تست سرعتی بزنید. همه شما، بخصوص داوطلبانی که تازه شروع به مطالعه می‌کنند، باید توجه داشته باشند که تست‌ها، تقریباً به شما خواهند گفت که چه نقاط قوت و ضعفی دارید و کدام مباحث را باید دوباره مطالعه کنید؛ در واقع، تست زدن و رفع ایرادهای درسی، آزمودن خود، نتیجه‌گیری و رفع ایراد در مطالعه مجدد است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.